Festiwal 2016

 

TANSMAN FESTIVAL, organizowany w cyklu biennale, to innowacyjne idee i przestrzeń spotkania, dialogu oraz poszukiwań na styku tradycji i nowoczesności. Dwie dekady Festiwalu to bezprecedensowe polskie i światowe prapremiery wykonawcze oraz fonograficzne, ponad 450 godzin muzyki, 51 koncertów symfonicznych, 10 spektakli operowych, baletowych i multimedialnych, 183 koncerty kameralne, 270 wykonań utworów Aleksandra Tansmana, w tym prapremiery światowe i polskie, ponad 6000 artystów biorących udział w Festiwalu, ponad 1100 zgłoszeń do Konkursu, ponad 70 krajów ze wszystkich kontynentów świata, kilka milionów odbiorców, 4 książki, 16 płyt CD, krajowe i międzynarodowe transmisje oraz retransmisje Polskiego Radia (w tym 18 za pośrednictwem European Broadcasting Union zrzeszającej kilkadziesiąt państw), telewizyjne, filmy TVP dokumentujące Festiwal, sesje naukowe, popularnonaukowe, wystawy w Paryżu, Łodzi, Krakowie, Warszawie, Nałęczowie, utwory inspirowane i pisane specjalnie dla festiwalu, przez tak wybitnych kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Michael Nyman, Krystof Maratka.

 

W 2016 roku przypada 20-lecie TANSMAN FESTIVAL, którego pierwsza edycja odbyła się w 1996 roku pod patronatem UNESCO, i 30. rocznica śmierci patrona Festiwalu Aleksandra Tansmana. Motywem przewodnim TANSMAN FESTIVAL: Jubileuszu 20-lecia, jest  Muzyka Polska - Odkrycia i Nowości: unikalne i spektakularne rekonstrukcje polskich arcydzieł muzyki XX wieku, ich prapremiery i prawykonania. Celem jubileuszowej edycji jest wzbogacenie dziedzictwa kultury i odkrywanie nieznanych kart jej dwudziestowiecznej historii, poprzez propagowanie nowatorskich dokonań, prezentację dzieł nieznanych, zapomnianych: ukazanie ich rangi w kontekście kultury polskiej i światowej, w dialogu najwybitniejszych artystów, z udziałem historyków i muzykologów zaangażowanych w odkrywanie, rekonstrukcję i wydanie polskich arcydzieł muzyki XX wieku. Jubileusz ukazuje twórczy i oryginalny wkład do światowego dziedzictwa kulturowego przedstawicieli muzyki polskiej.

 


16 października 2016

PROLOG: Tansman - Górecki. Światowe prapremiery

Miejsce: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie

studianagran.com.pl

Godz. 19:00

GALERIA ZDJĘĆ

 

 • Światowa prapremiera ostatniego niewykonanego dotąd wielkiego symfonicznego dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego. Prapremierowego wykonania Dwóch Postludiów Tristanowskich i Chorału oczekuje cały świat i dopiero po TANSMAN FESTIVAL dzieło trafi na pulpity światowych ośrodków muzycznych. Bezprecedensowe wydarzenie z udziałem Anny Góreckiej i Mikołaja Góreckiego - światowa prapremiera jego Orfeusza i Eurydyki zabrzmi w jednym koncercie z dziełami ojca. Bezpośrednie związki Henryka Mikołaja Góreckiego z TANSMAN FESTIVAL sięgają 2002 roku, przy czym wcześniejsze kontakty z kompozytorem łączyły dyrektora Festiwalu Andrzeja Wendlanda. W 2002 roku Górecki przyjął i odebrał Nagrodę Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości. Z inspiracji Wendlanda powstała IV Symfonia Tansman Epizody op. 85 Góreckiego (polska premiera utworu odbyła się podczas TANSMAN FESTIVAL 2015). W 2004 roku Nagrodę Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości otrzymali maestro Jerzy Maksymiuk i orkiestra Sinfonia Varsovia.

 • WYKONAWCY:

        - Orkiestra Sinfonia Varsovia

        - Jerzy Maksymiuk - dyrygent

        - Anna Górecka - fortepian

 • PROGRAM:

        - Aleksander Tansman, Stèle in memoriam Igor Stravinsky, na orkiestrę symfoniczną

        - Mikołaj Górecki, Orfeusz i Eurydyka, na orkiestrę symfoniczną

          prapremiera światowa

        - Henryk Mikołaj Górecki, Dwa Postludia Tristanowskie i Chorał op. 82, na orkiestrę symfoniczną

          (orkiestracja Mikołaj Górecki) prapremiera światowa

        - Henryk Mikołaj Górecki, Małe Requiem dla pewnej Polki op. 66, na fortepian i 13 instrumentów

 • Retransmisja: Polskie Radio

 


15 listopada 2016

GWIAZDA FESTIWALU: Kronos Quartet (USA)

Miejsce: Teatr Wielki w Łodzi

operalodz.com

Godz. 19:00

GALERIA ZDJĘĆ

 

 • Kronos Quartet to legendarny i jeden z najznakomitszych zespołów świata z siedzibą w San Francisco. Każdy koncert Kronosów to wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie, show, któremu towarzyszy zaprojektowana oprawa (instalacje świetlne i dźwiękowe) realizowana przez wybranych światowej sławy specjalistów. Kronos Quartet cieszy się niezwykłą popularnością nie tylko pośród odbiorców tak zwanej muzyki poważnej, ale również popularnej (Kronos koncertował między innymi z Paulem McCartneyem, Allenem Ginsbergiem, Davidem Bowie, Tomem Waitsem, nagrywał z Nine Inch Nails). W programie koncertu zabrzmi więc nie tylko muzyka Terry'ego Rileya i Henryka Mikołaja Góreckiego: wyjątkowo spektakularna współpraca Kronos i Góreckiego trwała ćwierć wieku i cieszyła się uznaniem bez wyjątku na całym świecie.

 • WYKONAWCY:

        - Kronos Quartet:

          David Harrington - skrzypce

          John Sherba - skrzypce

          Hank Dutt - altówka

          Sunny Yang - wiolonczela

        - Steve O'Shea - reżyseria świateł

        - Scott Fraser - reżyseria dźwięku

 • PROGRAM:

        - Garth Knox, Satellites

        - N. Rajam (arr. Reena Esmail), Dadra in Raga Bhairavi

        - Franghiz Ali-Zadeh, Reqs

        - Sigur Rós (arr. Stephen Prutsman), Flugufrelsarinn

        - Traditional/Kim Sinh (arr. Jacob Garchik), Lu'u thuy truong

        - Henryk Mikołaj Górecki, "Już się zmierzcha", muzyka na kwartet smyczkowy op. 62 (I Kwartet smyczkowy)

        - Mark Applebaum, Darmstadt Kindergarten

        - Willie Dixon (arr. Steven Mackey), Spoonful

        - Harry Partch (arr. Ben Johnston), Two Studies on Ancient Greek Scales

        - Trey Spruance, Seraphita

        - Terry Riley, Salome Dances for Peace

 • Główny sponsor koncertu: ATLAS

 


17 listopada 2016

GÓRECKI: Tansman Epizody

Miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi

kinomuzeum.pl

Godz. 19:00

GALERIA ZDJĘĆ

 

 • Wydarzenie poświęcone pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego, pierwszego laureata Nagrody Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości. Spotkanie z Andrzejem Wendlandem, autorem najnowszej książki o twórczości Góreckiego oraz Violettą Rotter-Kozerą, autorką filmu o kompozytorze. Autorom towarzyszyła podobna myśl, by "dotknąć fenomenu uniwersalnej muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego - jak to ujęła reżyserka - nie wyjaśnić go, bo to tajemnica". "Czy jednak zawsze musimy tego skrupulatnie dochodzić, określać i nazywać? - pyta autor - Górecki działa w żywiole muzyki. Jego fenomen nie poddaje się próbom analizy i klasyfikacji. Spróbujemy zmierzyć się z tym tematem". Podczas spotkania będzie można nabyć książkę oraz płytę CD.

 • PROGRAM:

        - Spotkanie z autorem książki Andrzejem Wendlandem i autorką filmu Violettą Rotter-Kozerą

        - Promocja książki, Andrzej Wendland, Górecki. IV Symfonia Tansman Epizody. Fenomen, Żywioł, Tajemnica, wyd.

          Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana, Instytut Muzyki Polskiej, Łódź 2016, ss. 338

        - Pokaz filmu Please find - Henryk Mikołaj Górecki, scenariusz i reżyseria Violetta Rotter-Kozera, lektor Janusz Gajos,

          zdjęcia Dariusz Radecki, muzyka Henryk Mikołaj Górecki, produkcja Silesia-Film, Instytut Adama Mickiewicza, Telewizja

          Polska, 2012, 91 min.

        - Promocja płyty CD, Henryk Mikołaj Górecki, IV Symfonia Tansman Epizody op. 85, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii

          Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, wykonanie zarejestrowane przez Polskie Radio podczas polskiej

          premiery dzieła w ramach TANSMAN FESTIVAL 2015

 


22 listopada 2016

KONCERT KAMERALNY: Weinberg Piano Trio

Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi

muzeum-lodz.pl

Godz. 19:00

GALERIA ZDJĘĆ

 

 • Inauguracja działalności nowego zespołu - Weinberg Piano Trio - który tworzą młodzi acz cieszący się już uznaniem i znaczącymi dokonaniami artyści: Szymon Krzeszowiec, skrzypek, koncertował z większością polskich orkiestr filharmonicznych, prymariusz Kwartetu Śląskiego; Arkadiusz Dobrowolski, wiolonczelista, debiutował w Carnegie Hall, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów; Piotr Sałajczyk, pianista, aktywnie koncertujący, dokonał wielu prawykonań w kraju i zagranicą, oficjalny pianista Sommerakademie Salzburg. Artyści wykonają utwory trzech wybitnych dwudziestowiecznych kompozytorów: Andrzeja Czajkowskiego, Mieczysława Weinberga i Aleksandra Tansmana.

 • WYKONAWCY:

        - Weinberg Piano Trio:

          Szymon Krzeszowiec - skrzypce

          Arkadiusz Dobrowolski - wiolonczela

          Piotr Sałajczyk - fortepian

 • PROGRAM:

        - Andrzej Czajkowski, Trio notturno

        - Mieczysław Weinberg, Trio fortepianowe op. 24

        - Aleksander Tansman, Trio no. 2

 


29 listopada 2016

EPITAFIUM: dla Tansmana i Kleckiego

Miejsce: Sala Koncertowa Filharmonii Łódzkiej

filharmonia.lodz.pl

Godz. 19:00

GALERIA ZDJĘĆ

 

 • Premiera światowa bezprecedensowego, oryginalnego projektu poświęconego pamięci przyjaciół urodzonych w Łodzi: Aleksandra Tansmana i Pawła Kleckiego. Przyjaźnili się w młodości, by w wieku dojrzałym podbić świat. Każdy z nich osiągnął w swej dziedzinie niebywały sukces: Tansman jako kompozytor, Klecki – głównie jako dyrygent, jeden z najwybitniejszych mistrzów batuty 2 połowy XX wieku. Prawykonanie światowe Concertina na flet i orkiestrę i polskie Sinfonietty Pawła Kleckiego, do wybuchu wojny należącego do elity europejskiej awangardy kompozytorskiej, stało się możliwe dzięki odnalezieniu rękopisów utworów celowo niszczonych przez reżim nazistowski w latach 30. XX wieku. Rekonstrukcje partytur i głosów orkiestrowych na podstawie rękopisów zostały zrealizowane przez TANSMAN FESTIVAL we współpracy z muzykologami z Europy i USA. Wykonawcami są laureaci Nagrody Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości: maestro Jerzy Maksymiuk - obchodzący jubileusz 80. lecia, i orkiestra Sinfonia Varsovia. Łukasz Długosz to zwycięzca tegorocznego konkursu Classical Music Awards.

 • WYKONAWCY:

        - Orkiestra Sinfonia Varsovia

        - Jerzy Maksymiuk - dyrygent

        - Łukasz Długosz - flet

 • PROGRAM:

        - Aleksander Tansman, V Symfonia à Paul Klecki, na orkiestrę symfoniczną

        - Paweł Klecki, Concertino op. 34, na flet i orkiestrę symfoniczną

          prawykonanie światowe

        - Paweł Klecki, Sinfonietta op. 7, na wielką orkiestrę smyczkową

          prapremiera polska

 • Transmisja: Polskie Radio

 • Koncert zostanie powtórzony 2 grudnia 2016 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

 


2 grudnia 2016

OPERA: Złote Runo

Miejsce: Teatr Wielki w Łodzi

operalodz.com

Godz. 19:00

GALERIA ZDJĘĆ

 

 • Prapremiera światowa opery Aleksandra Tansmana Złote Runo (La Toison d'Or). Utwór uznano za zaginiony. Odnaleziony, poddany został rekonstrukcji przez TANSMAN FESTIVAL i prapremierę światową, zrealizowaną we współpracy z Teatrem Wielkim, będzie miał w Łodzi. Jest to niezwykle efektowana opera buffo w trzech aktach, której fabuła nawiązuje do starożytnego mitu o wyprawie Greków po skórę cudownego baranka. Pełna niezwykłych i zaskakujących zwrotów opowieść powstała dzięki współpracy Tansmana z przyjacielem Salvadorem de Madariagą, hiszpańskim dysydentem i uczonym z Oxfordu, jednym z najwcześniejszych architektów Unii Europejskiej. Reżyserką spektaklu jest ostatnia uczennica legendarnej Ady Sari - Maria Sartova. Tansman dedykował Marii Sartovej swe Huit Stèles de Victor Segalen na głos i orkiestrę. Sartova przez lata związana była ze scenami Francji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Łukasz Borowicz jest laureatem Nagrody Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości. W ramach TANSMAN FESTIVAL prowadził polskie prawykonania dzieł Aleksandra Tansmana.

 • WYKONAWCY:

        - Orkiestra, chór, zespół baletowy i soliści Teatru Wielkiego w Łodzi

        - Łukasz Borowicz - kierownictwo muzyczne

        - Maria Sartova - reżyseria, kostiumy

        - Dawid Jarząb - przygotowanie chóru

        - Ives Collet - dekoracje i reżyseria świateł

        - Jarosław Staniek - choreografia

        - Matthieu Mullot - multimedia i wizualizacje

 • PROGRAM:

        - Aleksander Tansman, Złote Runo, opera w trzech aktach; libretto: Salvador de Madariaga

          Prapremiera światowa

 • Retransmisja: Polskie Radio

 


 

Jubileusz 20-lecia TANSMAN FESTIVAL: 1996-2016

pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej